Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva grossiströrelse inom konfektionsbranschen, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 31 534 | 30 054 | 30 418 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 166 | -3 524 | -2 595 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 502 | 1 431 | 1 455 |
| Årets resultat (tkr) | 2 143 | 1 323 | 833 |
| Summa tillgångar (tkr) | 97 051 | 94 595 | 93 555 |
| Antal anställda | 22 | 22 | 22 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 31 534 | 30 054 | 30 418 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 166 | -3 524 | -2 595 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 502 | 1 431 | 1 455 |
| Årets resultat (tkr) | 2 143 | 1 323 | 833 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 808 | 304 | 539 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 96 243 | 94 291 | 93 016 |
| Tillgångar (tkr) | 97 051 | 94 595 | 93 555 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 80 144 | 78 001 | 76 678 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 10 954 | 10 954 | 10 954 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 5 954 | 5 641 | 5 923 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 97 051 | 94 595 | 93 555 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 11 724 | 10 999 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 444 | 5 159 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 22 | 22 | 22 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 433 | 1 366 | 1 383 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 780 | 734 | |
| Vinstmarginal | -6.9% | -11.7% | -8.5% |
| Soliditet | 82.6% | 82.5% | 82.0% |
| Kassalikviditet | 1616.4% | 1671.5% | 1570.4% |
Pf Concept Scandinavia AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är Clipper Group Holding AB och koncernmoderbolag är PF Concept International Coöperatief UA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva grossiströrelse inom konfektionsbranschen, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.